Oddział Dziecięcy Drukuj Email

Oddział Dziecięcy

 • Kontakt
Ordynator 12 273-02-54
Lekarze 12 273-02-53
Pielęgniarka Oddziałowa 12 273-02-74
Pielęgniarki

12 273-02-57

Sekretarka medyczna

12 273-02-53


Ordynator -  dr n. med. Halina Firek

Pielęgniarka Oddziałowa  - mgr Bożena Zborowska


Każdego roku Oddział Dziecięcy hospitalizuje około 1200 dzieci kierowanych przez lekarzy rodzinnych oraz przywożonych przez karetki pogotowia ratunkowego.

W Odddziale jest możliwość wykonania całodobowo usług diagnostycznych między innymi badań biochemicznych, bakteriologicznych, serologicznych, EKG, USG, RTG. Oddział stosuje leczenie zgodne z ogólnopolskimi wytycznymi zalecanymi przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Opiekę nad dziećmi sprawuje doskonale wyszkolony personel. Dzieci leczone w oddziale pozostają pod troskliwą opieką Pań pielęgniarek, które służą pomocą przy zabiegach pielęgnacyjnych i karmieniu. Nad żywieniem dzieci czuwa dietetyczka oddziałowa. Mieszanki mleczne są przygotowywane indywidualnie dla potrzeb każdego dziecka. Oddział dysponuje salami dla małych i dużych dzieci, salą intensywnego nadzoru z aparaturą do monitorowania funkcji życiowych. Rodzice mogą przebywać z dzieckiem przez całą dobę. Oddział zapewnia opiekunom możliwość nocowania przy łóżeczku dziecka (łóżko polowe, materac bezpłatnie) oraz osobny węzeł sanitarny. W Oddziale panuje serdeczna i ciepła atmosfera zmniejszająca stres związany z hospitalizacją.

Lekarze współpracujący z Oddziałem zapewniają możliwość konsultacji specjalistycznych (okulista, laryngolog, dermatolog, chirurg, ortopeda, kardiolog)

Dzieci wymagające wysokospecjalistycznej diagnostyki i leczenia są przekazywane do ośrodków o wyższym poziomie referencyjności. W zależności od rodzaju schorzenia są to USD Kraków - Prokocim. Oddział Neuroinfekcji Szpitala im. Jana Pawła II, Oddział Zakaźny Szpitala im. S. Żeromskiego.

Aby umilić pobyt dzieciom w oddziale wyposażono go  w cztery telewizory, magnetowid, biblioteczkę. Dzieci mają do dyspozycji materiały do pisania i malowania.


Rodzice mogą przebywać w Oddziale z dziećmi, dla nich powstał nowy węzeł sanitarny w przyszłości również powstanie pokój jadalny z małą kuchenką.
Od stycznia 2004 roku jest realizowany program we współpracy z Telekomunikacją Polską S.A. Telekomunikacja polska dzieciom " telefon do mamy " w ramach którego miesięcznie oddział otrzymuje 10 kart telefonicznych z których mogą bezpłatnie korzystać starsze dzieci  najbardziej potrzebujące.
INFORMACJA  DLA  RODZICÓW  I   OPIEKUNÓW

Codziennie w trakcie wizyty lekarz prowadzący udziela rodzicom informacji o stanie zdrowia dziecka.

Dodatkowo informacje udzielane są przez ordynatora oddziału lub lekarza prowadzącego od godziny 10.00-14.00, a po godzinie 15.00 przez lekarza dyżurnego do godziny 20.00.

Ze względów epidemiologicznych ograniczamy odwiedziny osób trzecich u małych pacjentów.

Wypisy odbywają się w każdy dzień tygodnia w godzinach od 12.00 do 14.00.

Na   Odział  Dziecięcy   należy  wchodzić  w obuwiu  ochronnym,  lub zamiennym. Osoby  przebywające ciągle przy dziecku zobowiązane są zaopatrzyć się w pantofle, klapki itp.
 • Każde  dziecko  przebywające   w   oddziale  ma  prawo  do  stałej  opieki rodziców (opiekunów), jednak ze względu na trudne warunki lokalowe wymaga się obecności tylko jednej osoby.
 • Odwiedziny osób trzecich( rodzina, koledzy) u dzieci  starszych   odbywają się w holu  oddziału.
 • Nie   zezwala   się  dzieciom  do lat  10  na odwiedziny w sali chorych. Osoby chore    ( grypa   przeziębienie , biegunka)  nie  mogą  przebywać  na sali ze swoimi dziećmi, gdyż grozi to zakażeniem innych dzieci.
 • W  czasie   przebywania  w oddziale  nie  należy  wchodzić  do  innych  sal , pokoju zabiegowego.
 • Rodzice, którzy pozostają na noc przy dziecku mogą otrzymać materac lub fotelik, z tym, że w  pierwszej  kolejności  otrzymują  je matki małych dzieci i matki karmiące. Prosimy zaopatrzyć się w swoją pościel. Nie zezwala się na zabieranie pościeli z łóżek przeznaczonych dla dzieci, ani spać w tych łóżkach.
 • Rodzice   zgłaszają   się do   lekarzy   po   informacje  o stanie   zdrowia  dziecka, do  pielęgniarki o wskazówki  dotyczące pielęgnacji dziecka. Należy ściśle przestrzegać zaleceń  lekarzy  i  pielęgniarek.  Nie  przekarmiać  dzieci słodyczami, nie przynosić napojów gazowanych, nadmiaru owoców, potraw ciężkostrawnych, tłustych.
 • Zaopatrzyć  dziecko  w przybory toaletowe ( ręcznik , mydło , szczoteczka do zębów, pasta i grzebień. Do szpitala przynosić tylko rzeczy niezbędne.
 • Rodzice ( opiekunowie ) w czasie pobytu w oddziale winni:
- Utrzymać wokół  siebie  porządek.  Korzystając  z innych pomieszczeń ( WC, łazienka) zachować czystość.
- nie palić w obrębie oddziału
- zachowywać się spokojnie
- nie urządzać spotkań towarzyskich
- nie wchodzić do innych sal
- nie można używać grzałek, podgrzewaczy , czajników i innych urządzeń elektrycznych na salach chorych
 • W dyżurce pielęgniarek znajduje się czajnik i można w nim zawsze zagotować wodę.
 • Nie zostawiać dzieciom ostrych narzędzi (nóż, nożyczki), wartościowych rzeczy ani  pieniędzy.
 • Karta  Praw  Pacjenta i  inne  informacje znajdują się w stołówce wewnątrz oddziału.